© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

Çin Çin Gezmeleri..

İşte Çin’deki ayak izlerim.. Gezdiğim, gördüğüm yerler hakkındaki görüşlerim.. Sırtçantalılara önerilerim..

Guilin.. Yangshuo.. Li Nehri..

Vietnam sonrası Nanning’ten ülkeye giriş yaptım ve hiç beklemeden Guilin’e geçtim.. Nehir kenarında güzel, temiz bir şehir.. 2 aylık Çin maceramda gördüğüm en güzel gece kulübüne sahip.. Biraz pahalı ama bir müddet sonra Çinliler size ısmarlıyor olacak.. İçeri girip bir bira alın gerisini Çinli arkadaşlara bırakın.. Özel günleri yok.. Haftanın her günü gümbür gümbür.. Türkçe müzikler duymak mümkün.. Giyim kuşam şartları falan da yok..

Guilin Central Hostel’de konaklamanızı tavsiye ederim.. 6 kişilik odada kişi başı 45¥.. ve Çin’de gördüğüm en temiz, en kaliteli hostel.. Her yere yakın..

Guilin, Li Nehri kenarında.. Li Nehri de mükemmel doğası ve balıkçıları ile meşhur.. Nehirde tekne turları yapabilirsiniz.. Yangshou’ya kadar gidiyor tekneler.. Ama biraz tuzlu.. Otobüs terminalinden 22¥’a 1saatlik otobüs ile Yangshou’ya gidebilirsiniz.. Konaklama Guilin’den daha ucuz.. Wada Hostel’i öneririm gecelik 30¥.. Tekne turlarını buradan da yapabilirsiniz ama ben bisiklet öneririm.. 15¥’a şehir, 25¥’a dağ bisikletini bir günlük kiralayıp nehrin bir yakasından gidip diğer yakasından dönebilirsiniz.. Toplam 60km, sabah erken başlarsanız 1 günde rahat bitiyor.. Manzara mükemmel.. Ben şehir bisikleti ile yaptım bu turu.. Kesinlikle vitesli dağ bisikleti kiralayın.. 20¥’lık banknotun üstündeki manzaralı yeri kaçırmayın..

Chengdu.. Pandalar..

Guilin’den trene atlayıp 26 saatlik bir yolculuk ile Chengdu’ya geçebilirsiniz.. Kesinlikle Hello Chengdu International Youth Hostel’de kalın.. Çin’in en büyük hosteli.. Burada Çin gezinizi şekillendirebilirsiniz çünkü bir çok gezgin ile tanışmanız ve farklı fikirler edinmeniz olası.. Ayrıca Tibet’e turlar düzenliyorlar, bilgi edinmek veya turlara katılmak için mükemmel bir fırsat.. Çalışanları sıcak kanlıdır.. O kadar ki sinemaya gitmek istiyorum dediğimde bana sinema yeri tarif etmek ile kalmadılar, kendi indirim kuponları ile ucuza bilet bile aldılar.. Türkiye’ye göndermek istediğim kargonun da tüm detayları ile uğraştılar.. Çin’den yurt dışına kargo yollamak tam bir eziyet.. Yerli tanıdık edinin, o kendi adı ile yollasın en kolayı..

Ve Chendgu’ya gelmek için en büyük sebep.. Pandalar.. Kesinlikle görün.. Sabah erken gitmeye çalışın, çünkü hayvanlar sabah yemeğinden sonra uyku moduna geçiyorlar.. En yakın 2-3 metreden görebiliyorsunuz.. Öyle sarılır ederim, yanaklarını sıkarım diye düşünürseniz hayal kırıklığı olur.. Eskiden yüksek bir ücret ile yavruları kucağınıza veriyorlarmış ama onu da iptal etmişler.. Türü tehlikedeki bu komik, çok komik hayvanları görmek kesinlikle size iyi gelecek..

Leshan.. Emeishan.. Dağlar dağlar..

Leshan’da dünyanın en büyük taş buddha heykeli var.. Görmek isterseniz Chengdu’dan sadece 45dklık tren mesafesinde.. Ama çook fazla yerli turist var.. Ne kadar zevk alırsınız bilmiyorum.. Heykeli aşağıdan, ayak ucundan görebilmek için 2 saat sıra beklemeniz gerekiyor.. Büyük bir park olan mekanın girişi de 200¥ civarında.. Öğrenci kimliği ile 90Yuan.. Öğrenci kimliğiniz var ise kesin kullanın.. Çin’de park bahçe dağ taş her yer ücretli ve fiyatları oldukça yüksek.. Ben, üzerinde kocaman “mezun” yazan İTÜ kartımı 5-6 kere kullandım.. Türkçe bilen yok sonuçta..

Leshan’dan 15dk tren mesafesinde de Emeishan var.. İşte buraya kesin gidin.. Leshan’ı atlayıp, Chengdu’dan doğrudan 1 saatte Emeishan’a da geçebilirsiniz.. Tren istasyonundan 2¥lık belediye otobüsüne binip, Emeishan köyünün içine geçin.. Köy dediğime bakmayın.. 4 şeritli yolları var.. Malum Çin.. Her yer inşaat.. Teddy Bear Hostel’i öneririm.. 35¥ geceliği.. Civar tamamen lüks hoteller ile dolu olduğu için pek hostel yok zaten.. Hostelden Emeishan dağının haritasını alın.. Hostel sahibi abiye de danışarak size uygun rotayı belirleyin.. Güzel bir akşam yemeği yiyin, diğer gezginler ile tanışmaya çalışın, çünkü sabah birlikte dağa çıkmanız çok yüksek bir olasılık.. Ve sabah 6 gibi kalkıp, büyük çantanızı hostelde bırakıp, ufak çantanızla yola çıkın.. Abur cubur ve bir kaç tshirt almanız yeterli.. Vurun kendinizi dağlara.. Dağın girişi her zamanki gibi paralı.. Öğrenci kimliği ve diğer kapılardan dolanıp bedava giriş cabalarım sökmedi.. 200¥.. Dağın tepesine gitmek için ben uzun yolu seçtim.. 60km.. 2 günde yürüdüm.. Hostelden aldığınız haritada veya telefondaki harita uygulamasında gözüktüğü üzere dağda 3-5km’de bir manastırlar var.. Bunlarda 30-50¥ arasında değişen fiyatlar ile konaklamanız mümkün.. 1-2km’de bir yiyecek ve atıştırmalık satan yerler var ama fiyatlar normalin 2-3katı.. Kendinizi mükemmel manzaraya ve milyonlarca merdivene bırakın.. Tüm yol merdiven.. Tüm yol.. Çılgın Çinliler tüm dağa merdiven döşemişler.. İn çık, in çık dağın tepesine dizlerinizde derman kalmamış halde varıyorsunuz.. Tepe rakım 3077m.. Aşağılar güneşli ve sıcak.. Yukarısı kar ile kaplı.. Son 2-3saatlik yol tamamen karla kaplı merdivenlerde düşe kalka geçiyor.. Maymunlara dikkat edin.. Saldırıyorlar.. Şakası yok.. Çanta açmayı falan da biliyorlar.. Bir tanesi sırtıma, çantamın üzerine atlayıp, çantayı fermuarlarından açtı, içerisinden bir şeyler çıkarmaya çalışırken zorla savurup attım kendisini aşağıya.. Az daha pasaport gidiyordu.. Tepeye çıktığınızda sizi mükemmel bir manzara ya da sis karşılayabilir.. Her şey şansınıza kalmış ama yoldaki manzara kesinlikle mükemmel.. Tepede bir gece geçirip bulutların üzerinden güneşin doğuşunu görmek yada aynı akşam otobüse atlayıp doğrudan aşağıya inmek mümkün.. Otobüsler 17:00ye kadar çalışıyor.. 50¥.. Otobüs saatini geçirirseniz taksiler var.. 200¥’a aşağıya iniyorlar.. Taksiyi paylaşacak birilerini bulursanız şanslısınız.. Bu arada taksi ile geriye dönüş 2 saat sürüyor..

Xian.. Hui Müslümanları.. TerraKotta Savaşçıları..

Chengdu’dan yine trene atlayıp Xian’a 10saatte ulaşabilirsiniz.. Bu eski başkent belki de Çin’in en sevdiğim şehri oldu.. Farklı kültürler bir arada yaşıyor, sokakları insan dolu, eski çarşı pazarları çok hareketli, hafif keşmekeşli, canlı ve tarihi bir şehir.. Sur içinde her şey yürüme mesafesinde.. Kendinizi Eminönü ve ya Sultanahmet’in arka sokaklarında hissedebilirsiniz.. Kebapçılar.. Baharatçılar.. Başı örtülü teyzeler.. Tekkeli, sakallı erkekler.. Ezan sesleri.. Hui Müslümanlarının yaptıkları mükemmel yemekleri sakın kaçırmayın..

Çarşı, pazar ve surları gezdikten sonra Terra-Kotta savaşçılarının olduğu yere gidin.. Tren garı yanındaki otobüs durağından belediye otobüsü ile gidip gelmek en ucuz ve kolay yolu.. Tek yön sadece 7¥. Taksiler veya tur şirketi otobüsleri sizi kandırmaya çalışacaktır, inanmayın ve belediye otobüsünü bulun.. Sabah 7-8 gibi giderseniz rahat olur.. Biraz geç kalırsanız belediye otobüsü için sırada bekleyen bin, iki bin çinliden biri olursunuz.. Terra-Kotta savaşçılarını anlatmaya gerek yok.. İnanılmaz bir değer..

Sozhuo.. Shanghai.. Hangzhou..

Xian-Suzhou treni 20 saat sürüyor.. Uzun bir yol.. Sozhuo ülkenin Venedik’i.. Kanalları ile meşhur.. Dünyanın en eski ve en uzun su kanalları bu şehirde.. Eski şehir içi ve arka sokakları bir günlük gezi için ideal.. Shanghai’a gitmeden önce bir günlüğüne de olsa duraklamanızı öneririm.. Buradan Shanghai’ya geçmek hızlı trenle sadece 1 saat, yavaş ve ucuz olan ile 3saat ve 14,5¥..

Shanghai.. Büyük şehir.. The Bund dedikleri nehir kenarına gidip uzun uzun gökdelenleri izleyebilirsiniz.. Gün doğumu, gün batımı, gece ışıklı görüntüsü.. Her türlü mükemmel manzara.. Shanghai’da konaklama için Couchsurfing’ten birilerini bulsanız iyi dersiniz.. Konaklama bir hayli pahalı.. 70-80¥a yer bulursanız sevinin.. Tabi konaklama kalitesi çok düşük.. Metro ağı güzel.. Merkeze uzak yerlerde de kalabilirsiniz ama gece geçe kalmayın.. 23:00 gibi metro bitiyor ve taksiler!!! Aman deyim çok pahalı..

Dünya Ticaret Merkezi binasının tepesine çıkıp tüm şehri yukarıdan görebilirsiniz.. 100.kata çıkmak 170¥.. Tepedeki cam platformda yürümek ekstra.. Size önerim, 91. Kattaki restoran.. 1. Kattan, hiç duraklamadan, restorana çıkan asansör var.. 1den 91e çıkıyooor.. Çıkın.. Bir bira söyleyin.. 70¥.. Yanına çerez de veriyorlar.. Manzarayı ucuza ve biranızı yudumlarken izleyin.. People’s Park’taki şemsiye olayını kaçırmayın.. Pazar günleri.. Öğle vakti parka gidin.. 100lerce şemsiye açmış, üzerine notlar iliştirmiş insanları görün, tanışın ve ne yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışın. Çok şaşıracaksınız..

Shanghia’dan 2saatlik bir tren ile Hangzhou’ya geçebilirsiniz.. 2-3 gün ideal.. Wushanyi IY Hosteli öneririm.. Bisiklet kiralayıp gölün etrafını dolanabilirsiniz.. Tekne kiralayıp gölde de gezebilirsiniz.. Gece çarşı pazarları çok hareketli oluyor.. Shanghai’dan sonra kafa dinlemek için güzel bir yer..

Pekin.. Yüce Çin Seddi..

Shanghai’da iken vizem bittiği için Hong Kong’a uçmak zorunda kalmıştım ve geri dönüşümü de Pekin’e uçakla yaptım.. Pekin hava alanından şehre metro ile ulaşmak hesaplı ve hızlı.. Konaklama için Qianmen Street civarını öneririm.. Kafa dinlemek için King’s Joy Hotel, gezginler ile tanışmak ve gecelere akmak için Leo Hostel.. Tiananmen meydanı ve yasak şehir yürüme mesafesinde.. Çarşı, pazar ve Hutong dedinlen eski, dar sokaklardan oluşan mahallelerin yanı başında.. Bir tam gününüzü yasak şehre ayırabilirsiniz(60¥).. Dev kompleksi görmek için her zamanki gibi sabahın köründe harekete geçin.. Gün içinde yavaş yavaş yasak şehri dolaşın, öğlene doğru bir kenara geçip yapıyı dolduran binlerce Çinliyi izleyebilirsiniz.. Çok değişik insanlar.. 3-5 arama noktasından yüksek güvenlik önlemleri ile girdiğiniz bu yapının içinde sağa sola kakasını yapan ufak çocuklar görebilirsiniz.. Akşamı Tiananmen meydanında bayrak indirme töreni ile kapatabilirsiniz.. Her akşam gün batımında meyandaki Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını tören eşliğinde indirip götürüyorlar.. Yine her sabah tören eşliğinde bayrağı göklere çekiyorlar.. Yüzlerce asker ve güvenlik çemberi içerisinde ve tabi ki binlerce Çinli seyirci..

Ve Çin Seddi.. Yasak şehri, meydanı, Mao’nun mozolesini görmeseniz de olur belki ama bu dünya harikası yapıyı kesinlikle görün.. Benim gördüğüm kısmı Mutianyu bölümü.. Leo Hostel’den “Secret Section of Great Wall” adı altında günlük turlar düzenliyorlar.. İsterseniz katılabilirsiniz.. Secret diyorlar ama yıllardır her gün aynı yere tur yapıyorlar.. Ben yeni restore edilmiş Mutainyu bölümüne nasıl gidebilirsiniz onu açıklayayım.. Metroya atlayıp Dongzhimen durağına gidiyorsunuz(4¥). Metro durağı dışında büyük bir otobüs terminali var.. Oradan 87 numaralı otobüse binip Huairou’ya gidiyorsunuz(12¥).. Huairou’ya geldiğinizde otobüsün içine girip “Great Wall” diye seslenip sizi indirmeye çalışan çakallar olacak onlara inanmayın.. Yanınızdaki insanlara Qingchun Lu durağını sorun ve orada inin.. Sağınızda sıralanmış minibüsler göreceksiniz.. Mutainyu diye seslenmeniz yeterli, onlar da size soracaktır.. Bir kaçı hemen sizi buyur edecektir.. Sakin olun ve hemen minibüse binmeyin.. Sizin ile birlikte aynı yolu gidecek Çinliler de vardır onlara danışabilirsiniz.. Şoföre kaç para diye sorun.. 50¥’dan başlayacaktır ama o kadar utangaç ve düşünceli söyleyecektir ki fiyatı, yalan atmaya çalıştığı çok belli olacaktır.. Çinliler bu konuda beceriksiz.. Gerçek fiyatı 20¥.. Emin olmak için önce yerlilerin ödemesini bekleyin.. 1 saat sürecek bir minibüs yolculuğu sonrası Great Wall Mutianyu Section girişine geleceksiniz.. Giriş 60¥.. Fiyata, daha yakına götüren ring otobüs servisi dahil.. Ve sonunda Çin Seddinin dibindesiniz.. Tepeye teleferik çıksa da çok pahalı, siz yürüyün.. 1 saatlik bir merdiven tırmanışından sonra Çin Seddinin resmen üstüne çıkıyorsunuz.. Bundan sonrası size kalmış.. Sağınıza solunuza bir bakın.. Kilometrelerce uzanan duvarın, istediğiniz bölümüne doğru yürüyüşünüze başlayın.. Dağlar.. Manzara mükemmel.. Duvar çok ama çok etkileyici.. Öğleden sonra aynı şekilde geri dönerseniz gezinin toplam 72¥’a gelmiş olacak.. Leo Hostel’deki turlar 250¥’dan başlıyor..

Xining.. Tibet’e ve Uygur’a açılan kapı..

Pekin’den 20 saat süren tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün.. Tibet treninin kalkış noktası.. Şehirde yapılacak pek bir şey yok.. 1380 yapımı Dongguan Grand Mosque görmenizi tavsiye ederim.. Çin’deki en büyük camii.. Camii’nin arka sokaklarında da Müslüman pazarları var.. City Nomad Guesthouse’ta konaklayabilirsiniz.. Tibetli bir abi işletiyor.. Tibet kültürü hakkında mükemmel bilgiler alabilirsiniz.. Gidecekseniz gitmeden önce güzel bir hazırlık olur.. Şehirde Hui Müslüman yemekleri ve Tibet yemekleri yemek mümkün.. Kuzu şişler ile Tibetlilerin Mo-Mo dediği kızarmış veya haşlanmış mantıları deneyebilirsiniz..

Dunhuang.. Gobi çölü..

Ulaşımı pek kolay değil.. Xining’ten tren ile Liuyuan kasabasına geçmeniz oradan da otobüse binmeniz gerekiyor.. Yol boyunca göreceğiniz rüzgar gülleri aklınızı zorlayacak.. Çılgın çinliler, rüzgar gülü ormanı yapmışlar resmen.. Saatler sonra ulaştığınız Dunhuang şehir merkezinden 3 numaralı belediye otobüsüne binip son durağa gittiğinizde sizi Gobi çölü karşılayacak.. Çöle giriş bile paralı(120¥).. Civardaki hostellerde veya şehir merkezinde kalabilirsiniz.. Çöl gündüz kavurucu sıcak.. Akşama doğru, hava biraz serinleyince girmenizi, birkaç tepeyi dolanarak çölde yürüyüş deneyimi yaşamanızı öneririm.. Cresent Moon Lake ve bitişiğindeki tapınak çölde vaha görünümü ile sizi büyüleyecek.. Ve kum tepelerinden birini seçerek güneşin batışını bekleyin.. Mükemmel görüntü sizi aldatmasın.. Güneş battı diye hemen dönüş yoluna koyulmayın.. 9-10a kadar orada bekleyin.. Zifiri karanlık olana kadar.. Yıldızlar.. Kumlara uzanın.. Ve tepenizdeki milyarlarca yıldızı seyredin.. Karanlık olur geri dönemem diye korkmayın.. Ay adeta güneşten daha çok parlıyor olacak.. Gece 11-12 gibi her yer ay ışığı ile aydınlanacak..

Urumqi.. Doğu Türkistan..

Dunhuang’tan otobüsle tekrar Liuyuan’a dönüp oradan tren ile yine kuzeybatıya Urumqi’ye devam edebilirsiniz.. İşte burası tamamen farklı bir dünya.. Trenden indiğiniz gibi bunu hissediyorsunuz.. Garda, Çince, Rusça, Uygurca, Moğolca konuşan çalışanları duyunca nasıl karışık bir yere geldiğinizi anlıyorsunuz.. Her yerde polis ve askerler.. Yüksek güvenlik önlemleri.. Tabelaların yarısı Çince yarısı Arapça.. İşte Doğu Türkistan.. Çin’de paylaşılamayan bir bölge daha.. Yerlilerin, özgürlük ya da daha fazla kültürel rahatlık istediği, Çin hükümetinin de daha fazla kontrol atlında tutmaya çalıştığı gergin bir bölge.. Neredeyse her yıl büyük bir terör saldırısı oluyor.. Biri bize soykırım yapılıyor diyor, diğeri terör saldırılarını gösterip daha fazla baskı kuruyor.. Tabi bunlar işin siyasi boyutları.. Ben insanları görmek için buraya kadar gittim.. Ve açıkçası çok şaşırdım.. Medyadan gördüğümüz ile orada yaşananlar tamamen farklı.. Mükemmel gelişmiş bir şehir, Arapça sokak tabelaları, otobüslerde Çince-Uygurca-Arapça anonslar, Dev Camiiler ve ezan sesleri, Yan yana Çin ve Uygur restoranları, Türk giyim mağazaları, dev parklar.. Açıkçası bana pek sorun varmış gibi gelmedi.. Tabi ki sistematik bir baskı var ise bunu ilk görüşte anlamak mümkün değil, orada yaşamak gerekir.. Size tavsiye, bir Türk olarak Çin’e geldiyseniz ve fırsatınız varsa buraya kesin gidin.. Sokaklarda Uygur Türkçesi konuşan insanlar ile çat pat da olsa konuşabilir, anlaşabilirsiniz.. Türk kahvesi içebilir, baklava yiyebilirsiniz.. Sırf kuzu şiş yemek için bile gelebilirsiniz.. Cuma gününe denk getirebiliyorsanız, Güney Camii’ni öneririm.. Vaazı dinleyin.. Hoca Uygur Türkçesi ile konuşacak ve en az %70ini anlayacaksınız.. Hocanın bahsettiklerinde, orada insanların ne gibi dertleri var, gündelik hayatta neler oluyor, din adamları ve cemaat neler ile ilgileniyor çok rahat kavrayabilirsiniz..

 

Size iyi gezmeler.. Çin çok büyük.. Ben kısıtlı zamanda kısıtlı yerlere gidebildim.. Aynı anda, aynı mevsimde, her yere gitmenin imkanı yok.. Hava şartları elverişli değil diye çok fazla yeri es geçtim.. En çok içimde kalan yer Avatar Dağları ismiyle ünlü Zhangjiajie National Park oldu.. Yağmur ve sis var ise gitmenin hiç bir anlamı yok.. Siz kontrol edin.. Uygunsa kesin gidin.. Benim için..

Kalın Sağlıcakla..

#letsgoturko

Benzer Yazılar;