© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

En Turko Dini Olaylar – ASYA

500 Günlük Asya Maceramın En’leri..

En dinsiz ülke..

  • Japonya.. Kimsenin dinle işi olmaz.. Gelenekleri görenekleri vardır.. Onlarla yaşarlar.. Ama meraklıdırlar.. Kudüs mesela Japon turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.. “3 tane din varmış olm” orada ne yapıyor bu insanlar diye merak edip giderler.. Çok da huzurlu birşey değil galiba der geri dönerler..

En budist ülke..

  • Myanmar.. & Tibet.. Budizm’in en yaygın yaşandığı ülkeler.. Ama ikisinde de derecesi giderek azalmakta.. Tibet, Çin baskısı ile.. Myanmar, siyasi yönetimler ile.. İki ülkede de dine pek huzur yok..

En hristiyan ülke..

  • Filipinler.. Asya’da Hristiyanların çoğunlukta olduğu tek ülke.. Ezici bir çoğunluk.. Hatta dünyanın 3. büyük katolik ülkesi..

En hindu ülke..

En müslüman ülke..

  • Endonezya.. Sadece Asya’nın değil, dünyanın en büyük müslüman nüfuslu ülkesi.. 265 milyon nüfusun %87’si müslümandır..

En farklı dinlere hoşgörülü ülke..

  • Malezya.. & Singapur Müslümanı, Budisti, Hindusu, Hristiyanı.. Herkes aynı mahallede yaşar.. Tapınaklar, camiiler yan yanadır.. Aynı okulda eğitim görür.. Aynı işte çalışırlar.. Birbirlerinde yemek yerler.. Kız alıp verirler.. Kültür harmanı oluştururlar..

En katı dindar ülke..

  • Endonezya.. Özellikler Sumatra adasını kuzey bölümleri koyu müslümandır.. Aceh ve Batı Sumatra eyaletlerinde helal olmayan yemek giremez, din devlet işlerine karışır.. Başbakanı, laik olduğu için ve Çinlilerin ülkeye yatırım yapmalarına izin verdiği için, sevmezler.. %87 gibi bir oranla çoğunlukta olmalarına rağmen, tüm yönetimi ellerinde tutmalarına rağmen, daha fazlasını isterler.. Cuma namazı vaazları çok hararetli geçer.. Camiilerde halktan para toplarlar.. Ama içki merdiven altı yine devam eder..

En misyoner kıskacındaki ülke..

  • Güney Kore.. Japonya gibi dinden uzak yaşamaya özen gösterirler.. Savaşlar.. Katliamlar.. İnançları silip atmış.. Halkın %60’ı kendini dinsiz olarak tanımlıyor.. Ama en çarpıcı gerçek.. Dinden kopan bu halkı, misyonerler kuşatmış ve %25’i protestan ve katolik olmuş.. Kendi geleneksel dinleri olan kore budizmi bile %15’te kalmış.. Seul’de tanıştığım 5 yabancıdan 3’ü misyonerdi.. Kiliselerde konaklıyorlar, yeme içme ve cep harçlığı alıyorlar.. Gezip, eğleniyorlar, okullara gidiyorlar ve koreli gençleri önce batı kültürüne, sonra batı dinine çekiyorlar..

En kötü imajlı ülke..

  • Çin.. Tibet ve Doğu Türkistan meselesi.. İkisi de derin konular.. Tibet tamamen sindirilmiş.. Kimsenin ses çıkardığı yok artık.. Dinen de budizm barışçıl öğütler içerdiği ve liderlerinin barıştan yana bir insan olması ortamı sakinleştiriyor.. Tibet Budizmi Hindistan’ın kuzeyini kendine merkez edinmiş, yerinden yurdundan olmuş ve sessiz sedasız varlığını sürdürmeye çalışıyor.. Doğu Türkistan öyle değil.. Malesef.. Malesef müslümanlar daha kolay kışkırtmaya geliyorlar.. Din uğruna daha kolay ayaklanabiliyorlar.. Urumki’de halkın arasına karışmış, en büyük camiinde cuma namazına katılmış biri olarak söylüyorum, halkın Çin yönetimi ile bir derdi yok.. Çinli, Uygurlu, Sincanlı, Kazak, Kırgız, Tacik, Türkmen.. Herkes yaşam mücadelesi veriyor.. Urumki’de sokak tabelaları Çince, Uygurca, Rusça.. Tren garlarında bilet satan görevliler 4-5 dil konuşuyorlar.. Ama gel gör ki.. Yöneticilerin derdi bitmiyor.. Masum değiliz.. Hiçbirimiz..

En çok dini bölgeleri olan ülke..

  • Hindistan.. Din mozaiği Asya’nın çoğu ülkesinde var aslında.. Hindistan da en büyük mozaiklerden biri.. Büyük coğrafyasında her din barış içinde yaşamaya çalışıyor.. Ama belirli dinlerin yoğunlaştığı bazı bölgeleri var.. Kendi ortamlarını oluşturmuş.. Kaşmir bölgesi müslümanların kalesi.. Himalaya bölgeleri Tibet Budizminin sürgün yerleri.. Punjab Sikhlerin eyaleti.. Kerala ise Hristiyanların Hindistan kapısı..

500 Günlük Asya serüvenimde; Japonya, Güney Kore, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Hong Kong, Macao, Tayvan, Tibet, Nepal, Hindistan, Sri Lanka, Myanmar, Malezya, Filipinler, Singapur ve Endonezya’da geçirdiğim günleri özlemle anıyor, tüm dostları selamlıyorum..

Siz olmadan olmazdı.. Kalın Sağlıcakla..

Ahmet Türkoğlu

Benzer Yazılar;Yorum yapın