© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

Motosiklet ile Vietnam..

1. Neden Vietnam..

 • Öncelikle 4 mevsimi olan bir ülke. Aynı tarihte güneyinde yazı, ortasında baharı, kuzeyinde kış yaşamak mümkün. Ne sıcağı bunaltıyor, ne soğuğu donduruyor..
 • Ucuz. 3-4$a hostellerde konaklamak mümkün.. Bir öğün yemek 2$ civarında.. 1.5$a dolu dolu bir döner ekmek yemek, 0.5$a kahve, 0.2$a bira içmem mümkün.. Turistik mekanlardan uzak durdukça günlük 15-20$ yaşamak sırtçantalı için ideal.
 • Dilini anlamasanız da latin alfabesini kullanmaları asya için büyük bir artı. En azından okuyabiliyorsunuz. Bu, dili öğrenmeyi de kolaylaştırıyor. İngilizce çoğu şehirde yeterli olsa da sayıları ve temel sorular ile cevaplarını öğrendiğinizde Vietnam çok basitleşiyor ve daha da ucuzluyor.
 • Düzenli bir ülke. Komşularındaki gibi keşmekeş ve belirsizlik yok. 10larca pırıl pırıl büyük şehri var. Kasabalar ve köyler kaderine terk edilmemiş. Yolları büyük ölçüde düzgün. Şehirleri, kasabaları hatta köyleri bile tertemiz..
 • Doğası mükemmel. Işıldayan kumsalları, göz yakan çölleri, ciğer açan ormanları, masmavi nehirleri, ıssız dağları.. Kahve bahçeleri.. Pirinç tarlaları.. Maymun dolu adaları.. Cennet koyları..
 • Sıcak kanlı, yardımsever, neşeli insanları.. Tabiki istisnalar her yerde var.. Turistik yerlerde insanlık aramaya gerek yok.. Ama kasabalarda, köylerde, turistlerin akın edip düzeni bozmadığı şehirlerde, insanlar yabancıya maddi kaynak gözüyle değil misafir gözüyle bakıyor.. Şehirde yemek yemeye çalışırken öncelikli kural fiyatını sormakken, bir köye gittiğinizde aç olduğunuzu belirtmeniz yeterli.. Size yabancı fiyatı çekmiyorlar ve o kadar ucuz ki şehirde ödediğiniz miktarı ödediğinizde mutlulukları yüzlerinden okunuyor..

2. Peki Neden Motorsiklet..

 • Vietnam uzun ince bir ülke ve iki ucu tamamen farklı.. Ülkenin tümünü gezmek istiyorsanız en az 2000km yol gitmeniz gerekiyor. Saatler süren otobüs yolculukları eziyet ve pek güvenli değil. Çılgın şoförleri gece gündüz durmadan tam gaz sürüyor. Uyumak imkansız. Trenler nispeten pahalı ve bilet bulmak bazen işkence haline gelebiliyor. Halkın arasına karışabilmek için düşük sınıfın ucuz biletlerinden almak gerekiyor. Al alabilirsen. Gece treni alır trende uyurum diyorsan, gece trenine verilecek ekstra para hostelden kat kat pahalı ve tüm manzarayı kaçırmış oluyorsun. Geriye en güzel seçenek motorsiklet kalıyor.
 • Motorsiklet özgürlük.. İstediğin zaman istediğin yere gitme imkanı veriyor.. Kendi yolunu kendin çiziyorsun. Şehirler arası değil köyler arası yolculuk yapıyorsun. Sadece büyükşehirlerin merkezi bölgelerini değil, dağları kasabaları köyleri tarlaları bağları bahçeleri görüyorsun. Köy kahvesinde çay içip, kasaba yemekhanelerinde işçiler ile karın doyurabiliyorsun.
 • Bilet kuyruklarında çürümüyorsun.. Şehir içinde acentaların ikiye katladığı otobüs tren biletlerinden almak veya tren garına gidip dert anlatmaya çalışıp 2 gün sonrasına bilet almak zorunda değilsin. Kontağı çevirdin mi yolculuk başlıyor..
 • Benzin ucuz. Yollar elverişli. Neredeyse her köşe başında tamirci var. Motor bozulur, zincir atar, lastik patlar diye dert etmeye gerek yok. İddia ediyorum, 2km’den fazla yürümezsiniz. 5e yakın tamirhanelik oldum, 1km yürümemişimdir.. İşçilik ucuz. Parça değişimi ucuz. Kalite düşük olsa ömürlük yaptırmadığınız için dert etmeye gerek yok.
 • Sırtçantası taşımaya son. Bu da neden mi demeyin. Sırtçantalı gezginler bilir, bazen hostelden otogara yürümek bile eziyettir. O çantanın sırta alındığı ilk an, derin bir oof çekilir. Bazen bıkkınlık gelir.. Gezmekten soğutur insanı. Hele ki hava yağmurlu ise.. Birşey satın almak istediğinizde, 3kere düşünürsünüz.. Ağır bu taşınmaz deyip vazgeçtiğimiz çok olur.. Tüm bu dertlere son.. Motosiklet herşeyi sizin içi taşıyor. Ufak su yerine büyük su, 1 sandiviç yerine 3 sandiviç, kekler, meyveler taşımak mümkün.. Büyük şampuan almak bile mümkün..
 • Satın alması kolay.. İki uç şehir, Hanoi ve Saigon başta olmak üzere büyükşehirlerdeki merkezi hostellerin hemen hepsinde motosiklet bulmak mümkün. Doğrudan gezginden de alabilirsiniz, yerel satıcıdan da, tamirhaneden de.. Hiçbir evrak gerektirmiyor. TC kimlik kartına benzer mavi bir kart var. Kartta, motosikleti polise kayıt ettiren kişinin adı, motorun şasi numarası ile özellikleri yazıyor. Bu mavi kartın sizde olması motosikletin sizin olması demek. Bu kadar basit.
 • Satması kolay.. Hostellerde diğer gezginlere satabilirsiniz.. Online satış sitelerine koyabilirsiniz.. Yerel dükkanlara ve tamirhanelere satabilirsiniz.. Yerliler bu işi ticarete dökmüş, sizden aldıkları motora birkaç bakım yapıp üste kar koyup gün içinde satıyorlar. İnanılmaz bir alımsatım trafiği var..
 • Çok havalı.. Motor ne kadar eski, dandik olursa olsun, hostellerde “ya tatil varmış şuraya gidicem otobüs bileti bulamıyorum heryer dolu, sen naptın” muhabbeti döndüğünde “ben de motosikler var” dediniz mi tüm gözler üzerinize çevriliyor..

3. Nasıl Bir Motosiklet..

 • Öncelikler manuel, yarı otomatik, tam otomatik buna karar vermek gerekiyor. Ufak hacimli tam otomatik scooterlar ilk seçenek. Vietnam’ın %15 bunları kullanıyor ama dağ tepe bayır güçcüz kalıyor, uzun yola da pek gelmiyorlar. Güçlü olsun büyük hacimli otomatik olsun dersen pahalıya patlıyor..
 • Yarı otomatik motorlar Vietnam’ın en yaygınları.. Belkide %80i bu tip. Heryerdeler..  Özellikle Honda Wave ve Suzuki ile Yamaha’daki türevleri.. Bakımda parçada işçilikte hiçbir sorun yaşanmaz.. Çok zorlamadıkça, dağ tepe bayıra da gelir.. Ki köylülerin bunlarla taşımadığı şey yok.. Ama unutmamak gereken, yerlilerin motoru onların herşeyi.. Eli ayağı.. Onlar zorlu şartlarda kullanabiliyorsa ben de kullanırım derseniz yanılırsınız.. Onlar motordan anlıyor ve motorları herzaman bakımlı.. Sizinki hurda olacak.. Hurdanın da en basiti makul..
 • Geriye manuel vitesli, en basit, en ucuz ve türünün en yaygın motosikleti kalıyor. Honda Win.. Ve tabiki türevleri.. Orijinal Honda bulmak neredeyse imkansız.. Tamamen aynıdır, üzerinde de Honda yazar ama Vietnam, Tayland, Çin veya Endonezya üretimi kopyalarıdır.. Bunların Vietnam’da diğer motosikletlere göre kullanım oranı en fazla %5 civarındadır. Belki de bunun %1-2si gezginlerin elindedir.. Güneyde bir yerlide mu motosikleti görmek neredeyse imkansızken, kuzeyde dağlarda yerliler sadece bunu kullanır.. Dayanıklılığına güzel bir örnek..
 • Honda Win.. 100cc tek silindir bu alet tam bir gezgin dostudur. Diğerlerine göre en büyük artısı çanta taşımak için yapısı en elverişli olanıdır. İki kişilik yolculuklarda da diğerlerinden rahattır.
 • 5 litreye yakın yakıt alan deposu ile de diğerlerine fark atar.. Ayrıca bu aletlerin hiçbirinde yakıt göstergesi çalışmaz. Honda Win’de depo önde olduğu için açıp ne kadar yakıt kalmış gözle kontrol edebilirsiniz.. Diğerlerinde depo küçük ve genelde koltuk altındadır, yakıt göstergesi çalışmaz ise kontrol edemez yolda kalırsınız..
 • Honda Win az yakar ama çok hasar çıkarır. Malum eskidir. Ama kolay, hızlı ve ucuz tamir özelliği ile bu açığını kapatır.. 1-2 tamirden sonra hasarları kendiniz gidermeye başlarsınız çünkü çok basittir ve herşey göz ünündedir. Diğerlerinde tamir işi daha meşakkatli olur..

4. Alırken Nelere dikkat etmeli..

 • Mavi kart var mı? yoksa almayın. Mavi kart üstündeki numara ile şase numarası tutuyor mu? tutmuyorsa almayın..
 • Elektrikli ateşleme var ise büyük artı. Yok ise dert etmeyin. Ucuza yaptırılabiliyor. 100,000d.
 • Göstergeler çalışıyor mu? Çalışmıyorsa dert etmeyin, çalışan görmedim.
 • Motoru çalıştırın ve dinleyin, egzoz sesi dışındaki her sesi sorgulayın. Malum alet tek silindir. O da biryerlere sürtüyorsa yakın tarihte değiştirmek zorunda kalırsınız. Yeni piston 400,000d.
 • Yağ kaçırıyor mu kontrol etmeye çalışın. Bunu anlamak anlık olarak pek mümkün değil ama motorun altına bir bakın, yağlı ise şüphelenin, temiz ise sağlam demek değil. Artık kısmet iki gün sonra anlarsınız. Bu meretler çok yağ yakıyor. Her 800km’de değiştirmek gerekiyor. Bir de kaçırıyorsa daha maliyetli olur.. Yağ değişimi 100,000d.
 • Vitesleri kontrol edin. Geçişleri kolay mı? Herhangi bir boşluk var mı? Şehirlerde neyse de dağlarda zırt pırt vites değiştireceksiniz. Sağlıklı olsa iyi olur.
 • Frenleri kontrol edin. Ön fren yarım tutsun, arka fren tam. Ön freni iyi tutuyor ise onu bozdurun, Vietnam’da çılgın trafik var, her an önünüze birşey çıkıyor, hatta otobanda önünüze manda çıkabilir.. Ani refleks ile sıkılan tam kapasiteli bir ön fren, düştünüz demektir..
 • Farlar.. Büyük ihtimalle gece sürüşü yapmayacaksınız ama yinede çalışır olsunlar. Sinyaller de önemli.. Ama pek kullanmayacaksınız..
 • Zincir ucuz o değiştiriliyor ama gerginliğini bir kontrol edin. Ön ve arka dişli takımı ile birlikte zincir 100,000d.
 • Lastikleri kontrol edin ama lastikler kabak diye güzel bir motosikletten vazgeçmeyin. Onlar da ucuz. 150,000d.

5. Sadede gelelim!..

 • Honda Win görünümlü, tek silindir,  100cc bu aletler 250$ civarındadır. Ucuza satıyorsa yukarıda saydıklarımı bir daha kontrol edin. Pahalıya satıyor ise vardır bir hikmeti demeyin. Hepsi aynı.
 • 250$ verdiğiniz bu alet ile 30günde tüm Vietnam’ı gezmek mümkün. Yaklaşık 4000km. Bu mesafede sabit gideriniz olan benzin ve yağ için 60$ harcayacaksınız.
 • Tek kişi gezerseniz motosikletin kronik arızalarını yapması dışında yeni sorunlar çıkarması zor. İki kişi gezerseniz benzin ve yağ masrafını bölüşürsünüz ama daha fazla sorun çıkar, daha fazla lastik patlar ve motosiklete harcadığınız para artar.. Ama arkadaşınız ile oda paylaşarak konaklama masraflarınızı yarıya indirdiğiniz için genel masraflarınız azalmış olur. Tercih sizin.

6. Sonuç..

 • Vietnam’a gelin. Motor alın. Köy bucak, dağ tepe gezin. Özgürce.. İstediğiniz yerde yemek yiyip istediğiniz yerde konaklayın.. Bu mükemmel doğayı görün ve insanları tanıyın.. Gerisini düşünmeyin. Satamadınız mı? Çak bir kibrit yak gitsin! Uçurumdan aşağıya yuvarla gitsin! Denize at gitsin!

Giden 250$ olur ama kazandıklarınızın yanında değersiz kalır..

Benzer Yazılar;Yorumlar (2)

 1. tamer

  bu motor ile laos kambocya veya komşu ülkere gidilebiliyormu ?? gümrük evrak anlamında sordum ?
  biraz daha kapasiteli yeni bir motor alıp komşularıda görmek süper olur.

  Cevapla
  • Ahmet Turkoglu

   Bölgedeki en ektili plaka Vietnam Plakası.. Hatta tek geçerli olan.. O yüzden Vietnam’dan aldığın motor ile Kamboçya ve Laos’a hiçbir evrak ile uğraşmadan geçebiliyorsun.. Tek ayarlamak gereken, ABD Dolarları.. Kamboçya-Laos sınırında rüşvet yüksek.. Motora el koyup çok para isteyebiliyorlar.. Ama Vietnam-Kamboçya veya Vietnam-Laos sınırları güllük gülistanlık..

   Cevapla